loading...
صفحه اصلی آرشیو تماس با ما
سيد تقي بازدید : 21 چهارشنبه 24 مرداد 1397 نظرات (0)
 1. اينستاگرام و برنامه هاي كاربردي شبكه هاي اجتماعي
 2. مصرف اینترنت در سیستم عامل‌های اندروید و iOS راچگونه کاهش دهیم

مصرف اينترنت در سيستم عامل‌هاي اندرويد و  iOS راچگونه كاهش دهيم

شايد به خاطر داشته باشيد، زماني قابليت گوشي‌هاي تلفن همراه فقط شامل نشان دادن زمان مكالمه و پيامك‌هاي دريافتي مي‌شد و تبادل داده‌ها با ساير گوشي‌ها بسيار محدود بود.

اما امروزه كاملاً برعكس شده است و شركت‌هاي توزيع اينترنتي، زماني كه به اين مسئله پي بردند سعي در تغيير شرايط به سوي تبادلات نامحدود كردند. با اينكه شرايط نسبت به چند سال پيش بسيار بهتر شده است اما همچنان، گاهي اوقات با برخي مشكلات ناخواسته از قبيل كاهش سرعت و مشكلات ديگر مواجه مي‌شويم.

از طرف ديگر براي هر مگابايت از شارژ اينترنت بايد هزينه پرداخت شود. ما به شما روش‌هايي را معرفي مي‌كنيم كه با تنظيم محدوديت‌ها و هشدارها بتوانيد در هر لحظه مصرف اينترنت خود را مديريت كنيد و آن را كاهش دهيد.

 

چه حجمي از اينترنت نياز داريد؟

در اولين گام شما بايد مقدار حجم مورد نياز اينترنت خود را تخمين بزنيد و بر اساس آن، بسته دلخواه خود را از شركت تأمين كننده اينترنت خريداري كنيد. براي اين كار به وب‌سايت شركتي كه از آن اينترنت خريداري مي‌كنيد، رفته و مقدار اينترنت مصرفي خود در چند ماه گذشته را مرور كنيد. بر اساس آن مقادير بسته‌اي را كه از بيشترين مصرف ماه‌هاي گذشته اندكي بيشتر باشد را انتخاب كرده و خريداري نماييد. براي تخمين حجم اينترنت مصرفي ابزارهايي نظير نرم‌افزار Verizon’s Data Calculator نيز استفاده مي‌شود. اما بهتر است بر اساس مصرف واقعي اين مقادير را به‌دست آورد و تصميم‌گيري كرد.

تنظيم محدوديت و هشدار مصرف اينترنت

در سيستم عامل iOS مي‌توانيد مقدار حجم مصرفي خود را از مسير زير محاسبه نماييد:

Settings > Cellular > Apps using WLAN & Cellular

البته مقاديري كه در اين قسمت نشان داده مي‌شود به طور خودكار، پس از هر بار پرداخت قبض صفر نمي‌شود و شما هميشه بايد به خاطر داشته باشيد كه در ابتداي هر ماه نسبت به ريست كردن حجم مصرفي اقدام كنيد. اگر براي مديريت اينترنت آيفون يا آيپد خود نيازمند قابليت‌هاي بيشتري هستيد، مي‌توانيد از نرم‌افزارهاي مجزاي بيشتري استفاده كنيد. يكي از اين نرم‌افزارها My Data Manager است كه توانايي مديريت اينترنت مصرفي را دارد و همچنين مي‌تواند پس از استفاده از حجم مشخصي از اينترنت، هشدارهايي را به دلخواه فعال كند.

در سيستم عامل اندرويد 4.0 و نسخه‌هاي پس از آن نيز مانند iOS، تنظيماتي براي مديريت اينترنت مصرفي وجود دارد با اين تفاوت كه در خود سيستم عامل امكاناتي براي قرار دادن هشدار و محدوديت وجود دارد. براي دسترسي به اين تنظيمات بايد از مسير زير وارد شويد:

Wireless & Networks > Settings > Data Uغير مجاز مي باشدe

البته ممكن است در نسخه‌هاي مختلف سيستم عامل اندرويد، مسيرهاي ديگري وجود داشته باشد كه در هر صورت در زير مجموعه تنظيمات اتصالات Wi-Fi است. براي انجام تنظيمات محدوديت و هشدار بايد خطوط قرمز و نارنجي را جابجا نماييد. خط نارنجي بيانگر رسيدن مصرف تا حجمي است كه بايد هشدار مصرف روي صفحه ظاهر شود و خط قرمز بيانگر حدي است كه سيستم عامل به صورت خودكار مصرف اينترنت را قطع مي‌كند. همانند سيستم عامل iOS، برنامه‌هاي كاربردي ديگري نيز وجود دارد كه مي‌تواند مصرف اينترنت را مديريت كند. اما بر خلاف سيستم عامل iOS، تنظيمات كنترلي خود سيستم عامل به اندازه كافي براي مديريت مصرف اينترنت مناسب است و نياز جدي براي استفاده از نرم‌افزارهاي ديگر حس نمي‌شود.

راه ديگر براي مديريت مصرف، استفاده از نرم‌افزارهاي محاسبه حجم مصرفي ارائه شده توسط شركت‌هاي توزيع‌كننده اينترنت مي‌باشد. البته حجم محاسبه شده توسط اين نرم‌افزارها ممكن است با حجم محاسبه شده توسط نرم‌افزارهاي سيستم عامل اندرويد و iOS متفاوت باشد كه چون اين اطلاعات توسط تأمين كننده اينترنت ارائه مي‌شود دقيق‌تر بوده و قابل استناد مي‌باشد.

همچنين همواره زماني كه از اينترنت استفاده نمي‌كنيد، اينترنت گوشي را غير فعال نماييد.

 

استفاده از واي‌فاي (Wi-Fi)

بسياري از شبكه‌هاي واي فاي براي متصل شدن، نياز به رمز دارند. اما پس از اينكه يك بار به آنها متصل شديد، در دفعات بعد ديگر نيازي به رمز عبور ندارند و تا در محدوده شبكه آنها قرار گيريد به طور خودكار به آن شبكه متصل مي‌شويد. اگر هر جا مي‌رويد شبكه‌‌هاي واي فاي را چك كنيد، مي‌توانيد از حجم اينترنت مصرف خود بكاهيد. البته براي يافتن شبكه‌هاي واي فاي از نرم‌افزار WiFi Finder Free در هر دو سيستم عامل iOS و اندرويد نيز استفاده كنيد.

 

محدود كردن اينترنت برنامه‌هاي پس زمينه

برنامه‌هاي پس‌زمينه يكي از مهم‌ترين دلايل مصرف اينترنت است به گونه‌اي كه كاربر حتي متوجه استفاده از اينترنت در اين نرم‌افزارها نمي‌شود. به طور مثال ايميل همواره به اينترنت متصل است تا به محض دريافت پيام آن را به كاربر گزارش دهد يا برخي نرم‌افزارها به صورت خودكار در گوشي شروع به به‌روزرساني مي‌كنند كه شايد اين كار ضرورتي نداشته باشد و مي‌توان آنها را تا رسيدن به يك شبكه واي‌­فاي به تعويق انداخت. يك بار كليه نرم‌افزارهايي را كه در پس زمينه به اينترنت نياز دارد را مرور كرده و تغييرات لازم را به وجود آوريد.

در سيستم عامل iOS از مسير Settings > Cellular > Apps using WLAN & Cellular و در سيستم عامل اندرويد از مسير Settings > Wireless & Networks > Data uغير مجاز مي باشدe مي‌توان نسبت به تغيير تنظيمات اقدام كرد. اين تغييرات علاوه بر صرفه جويي در مصرف اينترنت، در افزايش عمر باتري نيز مؤثر است.

 

استفاده از نقشه‌هاي آفلاين

نرم‌افزارهاي مسيريابي حجم بسيار زيادي از اينترنت شما را مصرف مي‌كند. اگر به طور مستمر از آنها براي مسيريابي استفاده مي‌كنيد يا در يك شهر جديد حضور داريد، بهتر است نقشه منطقه را دانلود كرده و از آن استفاده كنيد. اگر از كاربران سيستم عامل اندرويد هستيد، مي‌توانيد به سادگي از نقشه‌هاي گوگل استفاده كنيد و هر منطقه‌اي را كه به نقشه‌اش نياز داريد در گوگل جستجو كرده و نقشه‌اش را دانلود كنيد. متأسفانه سيستم عامل iOS چنين قابليتي را ندارد، اما مي‌توانيد زماني كه به شبكه واي‌فاي دسترسي داريد مكان‌هاي مورد نظر خود را جستجو كرده و زماني كه به آن نياز داريد، بدون اتصال به اينترنت از آنها استفاده كنيد. نقشه‌هاي اپل همچنين توانايي ايجاد خروجي PDF از نقشه‌ها را نيز دارا مي‌باشد.

تغيير عادت‌هاي وب گردي

سعي كنيد همواره از نسخه موبايلي وب سايت‌ها در زماني كه به وسيله گوشي به اينترنت وصل مي‌شويد، استفاده كنيد. در واقع اگر حجم قابل ذخيره گوشي به اندازه كافي زياد باشد بهتر است از پاك كردن حافظه موقت گوشي (Cache) خودداري شود چون اگر به يك وب‌سايت چند بار مراجعه كنيد تنها در دفعه اول عكس‌هاي موجود در آن دانلود مي‌شود و در دفعات بعد آن عكس‌ها در حافظه گوشي ذخيره شده است و نياز به دانلود مجدد نيست. همچنين در صورت استفاده از مرورگر Opera Mini مي‌توانيد حجم مصرفي خود را به طور قابل ملاحظه‌اي كاهش دهيد.

 

فشرده‌سازي داده‌ها

براي فشرده‌سازي داده‌ها مي‌توانيد از نرم‌افزار Onavo Extend app در هر دو سيستم عامل اندرويد و iOS استفاده كنيد. اين نرم‌افزار براي فشرده‌سازي داده‌ها طراحي شده و مي‌تواند داده‌ها را تا 5 برابر فشرده كند. البته اين نرم‌افزار توانايي فشرده‌سازي فايل‌هاي صوتي و تصويري را ندارد اما در فايل‌هاي عكس و متني توانايي قابل قبولي دارد و مي‌تواند تعادلي بين كيفيت عكس و حجم كاهش يافته، ايجاد كند. اين نرم‌افزار نيز رايگان است و در صورتي كه هميشه با مشكل تمام شدن حجم اينترنت روبرو هستيد استفاده از آن توصيه مي‌شود.

ارسال نظر بری ین مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
کد امنیتی
آمار سایت
 • کل مطالب : 22
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 45
 • باردید دیروز : 47
 • بازدید هفته : 92
 • بازدید ماه : 156
 • بازدید سال : 4,225
 • بازدید کلی : 11,797